Dzisiaj chce Ci opowiedzieć o tym jak utrzymać wysoką pewność siebie jako lider, zwłaszcza w niepewnych i ciężkich sytuacjach. Jeśli jesteś osobą, która podejmuje ostateczne decyzje, ponosi największe ryzyko lub bierze na siebie odpowiedzialność – jesteś liderem. Zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę jak trudno jest podejmować decyzje pod presją czasu, kiedy wszystkie oczy zwrócone są na Ciebie, dodatkowo zachowując przy tym właściwy poziom pewności siebie. W końcu kto chciałby mieć nad sobą niepewnego lidera w czasie, gdy trzeba się zmierzyć z krytyczną sytuacją lub trudną decyzją.

Ostatnio jeden z moich klientów zapytał mnie jak liderzy utrzymują i budują swoją pewność siebie w niepewnych i trudnych sytuacjach, zwłaszcza kiedy muszą działać pod presją czasu lub otoczenia. Czy ich pewność siebie wynika z ich cech charakteru, czy może można się jej nauczyć i rozwinąć?

Moja odpowiedź na oba pytania brzmi TAK. Dysponując pewnymi cechami charakteru łatwiej jest być pewnym siebie przywódcą, jednak pewność siebie jest nawykiem, który można w sobie zbudować i rozwinąć na dowolnym poziomie.

Prawda jest taka, że wyzwania i niekomfortowe sytuacje w codziennym życiu zawodowym i prywatnym nie muszą być trudne, po prostu musisz wiedzieć jak we właściwy sposób do nich podejść tak, aby ćwiczyć nawyki budujące niezachwianą pewność siebie w każdej sytuacji.

 

Poczucie własnej wartości w działaniu

Żeby upewnić się, że zachowasz wysoką pewność siebie w każdej sytuacji bardzo ważne jest posiadanie mocno rozwiniętego poczucia własnej wartości. W dużym skrócie można rzec, że poczucie własnej wartości to odpowiedź na pytanie jak bardzo sobie ufasz i na ile siebie lubisz.

Im bardziej sobie ufasz, tym większą pewność posiadasz. Im bardziej się szanujesz i lubisz tym efektywniejszy i wydajniejszy jesteś w każdym obszarze swojego życia.  Poczucie własnej wartości jest kluczem do wykrzesania z siebie jak najlepszych zachowań zarówno jako lider jak i osoba prywatna.

Przeżywanie życia spójnie ze swoimi najgłębszymi wartościami jest fundamentem, który pozwala na cieszenie się wysokim poczuciem własnej wartości. Ludzie, którzy mają jasność tego w co wierzą i cenią najbardziej, nie pozwalają sobie na pójście na kompromisy w temacie swoich wartości, lubią i szanują siebie jeszcze bardziej niż ludzie niemający pojęcia co tak naprawdę jest dla nich ważne. Jest bardzo istotne abyś zawsze wiedział jakie rzeczy, działania i przekonania są dla Ciebie nienegocjowane, niezależnie od sytuacji. Ten element stanowi „kręgosłup” każdego prawdziwego lidera.

Pamiętaj że uczucia i działania zawsze oddziałują na siebie nawzajem. Jeśli czujesz się w jakiś sposób, twoje działania zawsze będą adekwatne do tego jak się czujesz. Tak samo w drugą stronę. Jeżeli działasz lub zachowujesz się w pewien sposób, twoje działania będą generować uczucia spójne z nimi. Dla przykładu, oznacza to że jeśli działałbyś tak jakby twój czas był ekstremalnie wartościowy to twoje działania sprawią, że będziesz czuł się ważną i wartościową osobą.

 

Podejmowanie ryzyka jako lider

Innym sposobem na budowanie pewności siebie, która pozwoli Ci poradzić sobie w każdej sytuacji jest ciągłe praktykowanie odważnego przywództwa. Całe nasze życie jest pełne różnego rodzaju ryzyka. Za każdym razem, gdy podejmujesz jakieś działania, których wynik jest trudny do określenia lub przewidzenia, podejmujesz ryzyko. Podejmujesz niewielkie ryzyko przy swoich standardowych czynnościach, podejmujesz większe ryzyko, kiedy zaczynasz duży projekt lub chcesz zainwestować w coś nowego. Ryzyko towarzyszy Ci zawsze, kiedy podejmujesz decyzje o działaniu w momencie, kiedy szans i prawdopodobieństwa nie da się do końca określić.

Problemem nie jest sama decyzja o podjęciu ryzyka, lecz to na ile kompetentny  i co za tym idzie jak pewny siebie i odważny jesteś w sytuacji brania na siebie właściwego ryzyka, z właściwych powodów, na drodze do osiągniecia właściwych celów.

Im lepszy będziesz w analizowaniu i ocenianiu ryzyka tym wyższa będzie Twoja pewność siebie, co przełoży się na wysoki poziom wiary we własne możliwości w niepewnych sytuacjach. Jednym z najlepszych sposobów na rozwinięcie w sobie zdolności do podejmowania inteligentnego ryzyka jest świadome i ciągłe robienie rzeczy, których się obawiasz i boisz, krok po kroku. Nie chodzi tutaj o skakanie z samolotu bez spadochronu. Po prostu praktykuj opieranie się swojej naturalnej tendencji do wracania do swojej strefy komfortu, samozadowoleniu i słabej wydajności. Weź jakiś strach lub obawę, której możesz teraz doświadczać i potraktuj ją jako wyzwanie – to okazja do twojego rozwoju i stania się lepszą osobą. Staw czoła swoim obawą, kontroluj je, stań się ich Panem i ćwicz działanie pomimo obaw. To jest znak rozpoznawczy pewnych i nieustraszonych liderów

 

Sztuka radzenia sobie z błędami

I na koniec, bycie pewnym siebie liderem nie oznacza, że zawsze masz rację lub że na koniec dnia musi stanąć na Twoim. Lider musi być odważny, ale także musi być otwarty na możliwość, że może się pomylić. Historia pełna jest liderów, którzy ostatecznie ponieśli porażkę, ponieważ nie chcieli kwestionować swoich własnych założeń i przekonań. Więc nie daj się złapać w pułapkę ego. Staniesz się dużo bardziej odważną i pewną siebie osobą, kiedy będziesz umiał przyznać się do pomyłek. Kiedy popełnisz błąd lub podejmiesz złą decyzję bądź szczery z innymi oraz samym sobą i miej odwagę przyznać się do błędu. Jest różnica pomiędzy byciem pewnym a byciem ślepym. Może się nie mylisz, ale zawsze bądź otwarty na taką możliwość, to sprawi, że staniesz się dużo pewniejszym siebie liderem, ponieważ otworzy to twój umysł na inne pomysły, sposoby myślenia, perspektywy i rozwiązania w niepewnych sytuacjach

Share Button
Tagi: , ,